logo_mrzr2020

Chroniąc rośliny, chronisz życie

logo_piorin

Chroniąc rośliny, chronisz życie

18.05.2020 r.

Doniesienia z pól i ogrodów - odcinek 1

Poskręcane listki na drzewkach owocowych zawsze budzą niepokój. Najczęściej myślimy wtedy o mszycach, jednak nie zawsze musi tak być….

zdjecie_artykul

Kędzierzawość liści brzoskwini

Kędzierzawość liści brzoskwini jest to jedna z najczęściej występujących chorób brzoskwini, a także nektaryny. Sprawcą jest grzyb Taphrina deformans, który zimuje na pędach, na łuskach pąków i w spękaniach kory w postaci zarodników workowych (askospor) i zarodników powstałych w wyniku pączkowania zarodników workowych, czyli blastospor (konidiów, zarodników konidialnych), które dokonują infekcji wtórnej. Ocieplenia w okresie spoczynku drzew brzoskwini, szczególnie po nowym roku, a także na przedwiośniu i wiosną wpływają na powstawanie nowych konidiów i rozwój istniejących. Wiosną oba typy zarodników dokonują infekcji nawet w fazie nabrzmiewania pąków. Gdy łuski pąków rozluźnią się, oba typy zarodników infekują młode tkanki w sprzyjających warunkach wilgotności powietrza i temperatury. Jest to jedyny moment dokonywania przez grzyba infekcji. W pełni okresu wegetacji nie dochodzi już do zakażeń wtórnych, ponieważ wraz z obumierającymi liśćmi zamiera także grzybnia.

Objawy kędzierzawości widoczne są przede wszystkim na liściach brzoskwiń. Objawy są charakterystyczne i trudne do pomylenia z innymi chorobami brzoskwini. Porażone liście są silnie zdeformowane, pofałdowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada. W przypadku bardzo silnego porażenia kędzierzawość liści brzoskwini może powodować też nabrzmiewanie miękiszu korowego pędów, zamieranie i opadanie kwiatów, a także powstawanie drobnych ran i żółto-karminowych przebarwień na skórce owoców. Wzrost drzew i plonowanie ulega znacznemu osłabieniu.

Zwalczanie:

Kędzierzawość liści brzoskwini bezwzględnie wymaga zwalczania, gdyż nieleczona choroba doprowadzi w końcu do śmierci drzewa. Jesienią, po opadnięciu liści (zazwyczaj na początku listopada), brzoskwinie należy opryskać fungicydami miedziowymi. Ponadto opryski wykonywane w okresie bezlistnym są znacznie mniej szkodliwe dla środowiska, niż opryski wykonywane w czasie sezonu wegetacyjnego. No i najważniejszy powód - jesienny oprysk brzoskwini daje nam możliwość oprysków na wiosnę. Opryski trzeba wykonać bardzo dokładnie, opryskując całe korony drzew, zarówno gałęzie jak i pień. To ważne, bo częstą przyczyną braku skuteczności oprysku na kędzierzawość liści jest właśnie niedokładne jego wykonanie. Teraz jest już za późno i opryski nie przyniosą efektu. Pamiętajmy o właściwych działaniach na jesień.

Regularne, naprzemienne stosowanie preparatów ekologicznych w ogrodach przydomowych i działkowych przynosi bardzo dobre efekty i pozwala całkowicie zrezygnować ze stosowania chemicznej ochrony brzoskwini przed kędzierzawością liści. Zabiegi chemiczne wykonujemy zawsze zgodnie z etykietą i zachowaniem bezpieczeństwa.

Wykorzystano informacje zawarte na stronach: https://zielonyogrodek.pl oraz https://www.sad24.pl/

Na zdjęciach zaobserwowane objawy na drzewku brzoskwini, a także bezpośrednio na listkach.

Opracowanie i zdjęcia (wykonane we własnym ogrodzie) p. Stanisława Kukuczka WIORiN Katowice, Oddział Cieszyn

zdjecie_aktualnosc
zdjecie_aktualnosc
zdjecie_aktualnosc

Kontakt

al. Jana Pawła II 11

00-828 Warszawa

tel.: (0-22) 652-92-90

fax: (0-22) 652-93-03

e-mail:

rokroslin@piorin.gov.pl

Copyright © PIORIN 2024

gi@piorin.gov.pl